Maraş Demokratik Haber Gazetesi

29.7 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

Sol Parti Milletvekili Sommer: Alman devleti hak ihlallerini destekliyor

Sol Parti Milletvekili Sommer: Alman devleti hak ihlallerini destekliyor
Sol Parti Milletvekili Sommer: Alman devleti hak ihlallerini destekliyor

PİRHA-Almanya Sol Parti milletvekili Helin Evrim Sommer Mezopotamya Yayınevi ve Mir müzik ajansının Almanya İçișleri Bakanlığı kararıyla kapatılmasını kınadı.  

Sommer yaptığı yazılı açıklamada, “Her seçim öncesi Türkiye yönetimine Kürtler ve insan hakları ihlalleri üzerinden destekte bulunan Alman Devleti, son uygulamalarıyla bunu bir dıș politika uygulaması haline getirmiştir” dedi.

Sommer ayrıca  Almanya ve Türkiye İçişleri Bakanlarının kullandıkları dilin neredeyse birebir örtüştüğünü kaydederek, şunları ifade etti:

“Bir yayınevinin ve müzik ajansının kapatılması, bir yönüyle, kısıtlı imkanlarla kendi varlıklarını sürdürmeye çalışan mazlum bir halka karşı düșmanca bir tavrı ifade ederken;diğer yönüyle de, tarihinde “kitap yakma” gibi kara bir leke tașımaktan yeterince ders alınmadığını göstermektedir.

Anti-demokratik yöntemlerini, Türkiye’de islami giysi altında günlük rutin uygulamalara dönüștüren Erdoğan rejimine verilen bu destek sadece ticari çıkarlarla izah edilemez; burda bir zihniyet uyumundan da söz etmek gerekir. Bu zihniyetin Almanya’da da özgürlükleri temsil edemeyeceği, özgürlük düșmanın yeni sağ akımlarla mücadele edemeyeceği açıktır.

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Postmodern dönemde ırkçılık

POSTMODERN DÖNEMDE IRKÇILIK Postmodern teori, yüzyıllar boyunca modernliğin dışında olanı ötekileştirme ve hor görme süreçlerine...

HDP İstanbul davasında siyasetçilere 76 yıl 4 ay ceza!

HDP İstanbul eski il eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 siyasetçiye “örgüt üyesi olmak” ve...

’On yıl sonra yine yastayız’

Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa, “23 Aralık 2022, 9 Ocak 2013’ten on yıl sonra yine...

Vız gelir duvarlarınız vız!

Prof. Şebnem Korur Fincancı, dünkü duruşmada savunma yapmayacağını, beyanda bulunacağını belirterek, "İntikam alıyorlar benden....