Ana Sayfa Maraş Katliamı HDP’li Mahmut Toğrul, Maraş Katliamı’nın araştırılması için önerge verdi

HDP’li Mahmut Toğrul, Maraş Katliamı’nın araştırılması için önerge verdi

0
HDP’li Mahmut Toğrul, Maraş Katliamı’nın araştırılması için önerge verdi
HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, 19-24 Aralık 1978 Maraş Katliamı’nın sorumlularının ve planlayıcılarının tespit edilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Mahmut Toğrul, Maraş’ta 19-24 Aralık 1978 tarihinde çıkan olaylar hakkında Meclis Araştırması istedi.
Teklifin gerekçesinde, Alevilerin dini inançları ve kültürlerinden dolayı birçok defa katliama maruz kaldığını belirten Toğrul, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı katliamının Maraş’ta yaşandığını kaydetti. Maraş Katliamı’na giden süreçte provokasyon ve linç kültürünün devreye konulduğunu vurgulayan Toğrul, “Geçmişlerindeki acı olaylarla yüzleşemeyen toplumlar, demokratik ve ortak bir geleceği inşa edemeyeceklerdir. Gününde gereğini yapamayan ve adaletin yerini bulmasını sağlayamayan devlet, Alevilere ve tüm topluma karşı özür borçludur. Meclis bünyesinde kurulacak Araştırma Komisyonu, Maraş Katliamı ve tarihimizdeki tüm insan hakları ihlalleri ve insanlık suçlarını aydınlatmak için çalışmasının böyle bir yüzleşme ve tanıma süreci için iyi bir başlangıç olacaktır. Bu kapsamda, 19-24 Aralık 1978 tarihinde Maraş’ta nefret saikiyle gerçekleşen katliamı planlayanların ve siyasi destek sunanların tespiti, sorumlularının bulunması, yaşanan katliamlarla ilgili yüzleşme süreçlerinin işletilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz