Maraş Demokratik Haber Gazetesi

29.7 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

52 yıllık terzi mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Kahramanmaraş’ta 52 yıldır terzilik yapan Mehmet Gündeşli, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün giydiği elbiseyi Türkiye’de dikecek kendisiyle birlikte birkaç ustanın kaldığını söyledi.

Dulkadiroğlu ilçesinde tarihi Taşhan Çarşısı’nda yarım asırdır terzilik yapan Mehmet Gündeşli (61), el emeği göz nuru mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Mesleği babasından, babasının da dedesinden öğrendiğini anlatan Gündeşli, terzilik mesleğinin son dönemlerini yaşadığını söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün giydiği pantolon modelini de kendisiyle birlikte birkaç terzinin bildiğini söyleyen Mehmet Gündeşli, “Artık terzilik mesleği bitiyor, işçi eleman, kalfa, çırak yetişmiyor. Bütün münevver ve okumuş insanlar karşımızda prova yaparken esas duruşa alırız biz, sanatımız kıymetli bir sanattır. Ama maalesef şimdikiler hazıra alışmış” diye konuştu.

Terzilik adına kurs açılmasını ve mesleğin tekrar canlanmasını istediğini belirten Gündeşli, “Terzilikte bu yüzüğü kullanan kişi kalmadı, el işi yapacak düğme dikecek kişi kalmadı. Terzilik adına bir kurs açılsa ve bizlerde eğitici eğitmen olarak başlarında bulunsak sanatımız ölmez” ifadelerini kullandı.

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Postmodern dönemde ırkçılık

POSTMODERN DÖNEMDE IRKÇILIK Postmodern teori, yüzyıllar boyunca modernliğin dışında olanı ötekileştirme ve hor görme süreçlerine...

HDP İstanbul davasında siyasetçilere 76 yıl 4 ay ceza!

HDP İstanbul eski il eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 siyasetçiye “örgüt üyesi olmak” ve...

’On yıl sonra yine yastayız’

Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa, “23 Aralık 2022, 9 Ocak 2013’ten on yıl sonra yine...

Vız gelir duvarlarınız vız!

Prof. Şebnem Korur Fincancı, dünkü duruşmada savunma yapmayacağını, beyanda bulunacağını belirterek, "İntikam alıyorlar benden....