Ana Sayfa Ekoloji Rize’den Elbistan’a kardeşlik

Rize’den Elbistan’a kardeşlik

0
Rize’den Elbistan’a kardeşlik
RİZE’DEN ELBİSTAN’A ‘ÇAY-ŞEKER KARDEŞLİĞİ’ KÖPRÜSÜ ELBİSTAN GENÇLİK MERKEZİ İLE RİZE GENÇLİK MERKEZİ’NİN BAŞLATTIĞI PROJE KAPSAMINDA RİZELİ BİR GRUP GENÇ, ŞEKER PANCARININ SOFRAYA ULAŞINCAYA KADAR YAŞADIĞI DEĞİŞİMİ GÖRMEK İÇİN ELBİSTAN’A GELDİ

Maraş’ın Elbistan Gençlik Merkezi ile Rize Gençlik Merkezi’nin başlattığı ‘Çay-Şeker Kardeşliği’ projesi kapsamında Rize’den Elbistan’a gelen gençler, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun’u ziyaret etti.

Projeye, iki şehir arasındaki kardeşliğin filizlenmesi olarak nitelenirken Karadeniz’in vazgeçilmezi olan kemençe çalan Rizeli genç, ziyarete renk kattı. Çayla şekerin birbirini tamamlaması fikrinden yola çıkarak Elbistan Gençlik Merkezi ile Rize Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan ‘Çay-Şeker Kardeşliği’ projesinin, Elbistan’daki ayağı başladı. Geçtiğimiz hafta Rize’ye giderek çayın tarladan sofraya geliş sürecine tanık olan ve çay toplayan Elbistanlı gençlerden sonra Rizeli gençler de şeker pancarının sofraya ulaşıncaya kadar yaşadığı değişimi görmek için Elbistan’a geldi. Rize Gençlik Merkezi Müdürü Yasin Çakmakçı nezaretindeki 17 Rizeli genç, ilk olarak Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun’u makamında ziyaret etti. Rizeli gençler, Kaymakam Akkoyun’a kemençe saat, ahşap çay kutusu ve Rize bezinden atkı hediye etti.

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, yaptığı değerlendirmede projenin önemine vurgu yaptı. Türkiye’nin dört bir yanının ayrı bir güzelliği olduğunu hatırlatan Kaymakam Akkoyun, “Rize, çay üretiminde Türkiye’nin ötesinde dünyada söz sahibi bir ilimiz. Elbistan da şeker üretiminde en önemli merkezlerden birisi. Bu projeleri vesile kılmak gerekiyor. Bu projeler, bir sevgi ve kardeşlik bağının vesilesidir. Bunu iyi değerlendirmek adına arkadaşlarımız bir proje gerçekleştirdiler. İlk ziyareti Elbistan’dan Rize’ye yaptılar. Rize’de çok güzel ev sahipliği yaptılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bizler de inşallah sizleri burada kaldığınız süre içerisinde en iyi şekilde misafir etmeye çalışacağız” dedi.

Rizeli ve Elbistanlı gençler arasındaki dostluğun ve kardeşliğin ileriki yaşamlarına da katkı sunacağını anlatan Kaymakam Akkoyun, şunları söyledi:

“Memleketimizin her yeri, her il, her ilçesi, gerçekten zenginliklerle dolu. Tabiat zenginlikleri, kültürel zenginlikleri, insan zenginlikleri ile dolu. Bunları da kitaplardan okumak, televizyondan izlemek güzel ama yeterli değil. Bizzat görmek gerekiyor. Sizler inşallah önümüzdeki 10 yıllarda Türkiye’nin çok güzel yerlerine geleceksiniz. Yönetim kademelerine geleceksiniz. Birçok alanda ülkemizin yönetiminde söz sahibi olacaksınız. Bizler, sizlere devredeceğiz bu emaneti. İnşallah bu göreve geldiğiniz zaman ülkemizi tanıyan, şehirlerimizi tanıyan, o kardeşliği, dostluğu, birliği ve beraberliği hisseden bir yapıyla bu görevleri alacaksınız. Burada kaldığınız sürece içerisinde mümkün olduğunca yöremizi tanımanızı, bu kardeşlik bağını güçlendirmenizi, hayatınızın her aşamasında sevgiyi, barışı, kardeşliği her zaman ön plana almanız en büyük tavsiyemizdir. Hoş geldiniz, bizleri mutlu ettiniz. Buradan ayrıldığınızda da ailelerine ve hocalarınıza selamlarımızı ve saygılarımızı iletin.”

Rize Gençlik Merkezi Müdürü Yasin Çakmakçı ise projeyi toprağa atılan bir tohuma benzetti. Çakmakçı, “Elbistan Gençlik Merkezi ile Rize Gençlik Merkezi arasında organize edilen ‘Çay-Şeker Kardeşliği’ projesi kapsamında projemizin ikinci etabı olan Elbistan’ı ziyaret etmek için buradayız. Çayın ve şekerin tarladan soframıza geliş serüvenine gençlerimizin birebir yaparak, yaşarak, dokunarak tanık olmasını amaçlamamızın yanı sıra kültürel bir alışveriş olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Birinci etapta Elbistan ekibini Rize’de ağırladık. Çayın serüvenine tanıklık ettiler. Kültürel de bir alışveriş oldu. İkinci etapta da pancarın aynı şekilde şekere dönüşmesini yerinde göreceğiz.

Elbistan Gençlik Merkezi ile yeni bir kardeşlik projesi diyoruz. Bir tohum attık. Bu gençlerimiz, bu tohumu filizlendirip ağaca dönüştürecek ve meyve verecek. İleride de Elbistanlılar Rize’ye, Rize’dekiler de Elbistan’a ailecek gelecek inşallah. Misafirperverliklerinden dolayı Elbistan Kaymakamı Sayın Tuncay Akkoyun başta olmak üzere Gençlik Merkezi Müdürümüz Ahmet Yılmaz’a ve tüm Elbistanlılara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Elbistan’ı ilk kez gören Rizeli gençler de, “İyi ki de gelmişiz. Çok güzel bir proje oldu. Arkadaşlarımız Rize’ye gelip çay topladı. Biz de şimdi şekerpancarının şekere dönüşmesine şahit olacağız. Güzel bir kardeşliğin başlamasına vesile oldu” şeklinde konuştular.Kaymakam Akkoyun’un çeşitli hediyeler verdiği Rizeli gençler, daha sonra ilçedeki gezilerinin duraklarını dolaşmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz