Ana Sayfa GÜNCEL Barajlara 770 bin sazan balığı bırakıldı

Barajlara 770 bin sazan balığı bırakıldı

0
Barajlara 770 bin sazan balığı bırakıldı

Bölge Müdürlüğü tarafından 5 baraja 770 bin pullu ve aynalı sazan balığı yavrusu bırakıldı.

DSİ 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven ve beraberindeki personel, Kahramanmaraş’ın Kandil, Kılavuzlu, Kartalkaya, Menzelet ve Sır Barajı’na toplam 770 bin adet pullu ve aynalı sazan yavrusu bıraktı.

Bölgenin su ürünleri kaynaklarının geliştirilmesi ve bu kaynaklardan ekonomik olarak yararlanılması, üretimin arttırılması amacıyla yavru balık üretim merkezlerinden alınan 770 bin adet pullu ve aynalı sazan yavrusu barajlara bırakıldı.

DSİ 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven, yaptığı açıklamada, “Ekolojik denge ve yöre halkının üretimde sürdürülebilirliğinin arttırılması için bu gibi uygulamalar yapıyoruz. Su ürünleri üretimi bakımından Kahramanmaraş’ın en önemli iç su kaynağını Menzelet ve Sır Baraj Gölü oluşturmaktadır. Devlet Su İşleri olarak depolanmış su kaynaklarını üretime kazandırmak, yöre insanına yeni iş imkanı sağlayabilmek, ekolojik dengenin sağlanması, mevcut balık türlerinin korunması, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi, canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlanması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşlarımızın hayvansal protein ihtiyaçlarını su ürünlerinden karşılaması maksadıyla, her yıl düzenli olarak bölgedeki baraj göllerine yavru balıklar bırakılmakta, ayrıca bu çalışmalar sayesinde göllerdeki ve çevresindeki flora ve fauna zenginliği oluşturabilecek bir ortama katkı sağlamaya gayret gösterilmektedir. Devlet Su İşleri 20. Bölge Müdürlüğü olarak ekolojik dengenin sağlanması noktasında iç suların balıklandırılması, canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlanması maksadıyla iç sularımız balıklandırılmaktadır. Yapılan bu çalışmalarla, baraj göllerimizde balık kapasitesini artırarak yöremizde sportif balık avcılığının geliştirilmesini amaçlıyoruz. Her yıl yapılmakta olan bu çalışmalarla baraj göllerinin aynı türe ait balık varlığının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının sürdürülebilir üretim sektörü oluşturup baraj gölünden istifade etmesi hedefliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz