Mamak Platformu Girişimi, Hasankeyf’te yapılan Ilısu Baraj Projesine karşı sokağa çıkarak “Hasankeyf için geç değil. Yağmaya, talana ve ranta karşı Hasankeyf’e ses ver” dedi.

AKA-DER, Alınteri, DAD, Devrimci Parti, ESP, HALKEVLERİ, HDK, HDP ve Partizan üyeleri, Mamak Tekmezar Hacı Bektaş Veli Parkı’nda bir araya gelerek Ilısu Baraj Projesinin iptali için basın açıklaması yaptı.

“YAĞMA VE TALAN PROSESİ OLAN ILISU BARAJ PROJESİ İPTAL EDİLSİN”

Basın metnini okuyan HDP Mamak İlçe Eş Başkanı Mustafa Akkaya “12 bin yıllık antik kent Hasankeyf’i, 199 köyü ve üstün biyoçeşitliliğe sahip Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak olan Ilısu Baraj Projesinde sona yaklaşıldı” diyerek projenin biran önce iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Akkaya açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

“20 yıldır bu projeye karşı çıkıp tepkilerini ortaya koyan yerel halk ve dünyanın çeşitli yerlerindeki gruplara, çevrelere, örgütlere rağmen bir yağma ve talan projesi olan Ilısu Projesi devletin çıkardığı yeni yasalarla kaynak yaratılarak projeye devam edilmiştir.

“HASANKEYF’İN BARAJ ALTINDA BIRAKILMASI, KÜLTÜREL BİR SOYKIRIMDIR”

Ilısu Projesi baştan sona yanlış ve yıkım getiren bir projedir. Devlet’in söylediği gibi yerellerdeki topluma sosyo-ekonomik yararı olacağı tamamen yalan ve aldatmacadır. Başta Hasankeyf olmak üzere Yukarı Mezopotamya bölgesinin önemli bir kültürel miras alanını sular altında bırakacağı gibi 80 bin insanı yoksulluğa sürükleyecek ve halen çok önemli bir biyoçeşitliliğe sahip olan Dicle Vadisi’nin yok olmasını beraberinde getirecektir. Bölgede yapılan diğer baraj projelerinde deneyimlendiği ve görüldüğü üzere Ilısu Barajı Projesi de sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik kıyımlara neden olacaktır. Dicle Nehri ile bütünleşen kültürel ve doğal miras alanı olan Hasankeyf güvenlikçi ve temeli olmayan ekonomik çıkarlar sonucunda geri dönülemez çok boyutlu yıkımlara maruz bırakıldı.

“UNESCO VE AİHM SESSİZ KALARAK ŞUÇ İŞLEMEKTEDİR”

2017 yılından beri Hasankeyf’ten 7 kültürel varlığın doğal ortamlarından yapay alanlara taşınma işlemi yapılmıştır. Bu taşıma sürecinde kültürel varlıklar fiziki anlamda zarar görmüş ve yüz yıllardır taşıdığı anlamı kaybetmiştir. Proje kapsamında doğal vadi ve tarihi mağaralar milyonlarca metre küp dolgu ile doldurulmuş kayalar patlayıcılarla düşürülmüş ve restorasyon adı altında tahrip ve yok edilmiştir. 12 bin yıldır aralıksız bir şekilde birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarih ve kültürle şekillenen tarihi Hasankeyf’in yıkımına dönük politikaların devamı olarak yeni diye tabir edilen fakat hafızası olmayan bir yerleşke inşa edilmiştir. Bu yerleşke ile ilgili yerel halkın yaptığı bütün itirazlar reddedilmiş ve yeni mağduriyetler yaratılmıştır. Suyun tutulması boşaltma ve göç ettirme için gerekçe olarak kullanılmak istenmektedir. Suyun  tutulmasıyla birlikte Dicle Nehrinin doğal ekosistemi yüzlerce kilometreler boyunca bozulacaktır. Hasankeyf’in dışında Yukarı Mezopotamya’da araştırmalara konu bile ol(a)mayan yüzlerce höyük ve antik yerler de kültürel soykırımın hedefindedir. UNESCO, belirlediği 10 kriterden 9’una sahip bir dünya mirası olan Hasankeyf’in yıkım ve talanına sessiz kalmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kültürel mirasın korunmasının İnsan Hakları Sözleşmesinin kapsamına girmediği yönünde karar vererek bu yıkım ve talana suç ortağı olmuştur.

“HERKESİ HASANKEYF’E SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Hasankeyf için geç değildir. Bu dünyada inşaatı biten ve faaliyete geçmeyen baraj, nükleer santral ve başka projeler var. Oralarda son ana kadar mücadele etmiş  ve kazanımlar elde edilmiştir. Bizim de bu mücadeleyi başarıya ulaştırmamız için herkesi ve her kurumu yanımızda durmaya davet ediyoruz.

“TARİHİN, KÜLTÜRÜN VE İNSANLIĞIN KATİLİ KAPİTALİST TALANA DUR DİYELİM”

Elbette bir yağma, talan, yok etme, inkar ve hırsızlık düzeni olan kapitalizm ve devletinin Hasankeyf özelinden yapmaya çalıştığı doğa ve tarih katliamı ne ilk ne de son katliam olacaktır. Gökova’dan Akkuyu’ya, Kaz Dağları’ndan Artvin’e, Munzur’dan Hasankeyf’e kadar yaşamın, tarihin, insanlığın ve doğanın katili olan kapitalizm varlığını sürdürdüğü müddetçe bu katliam, yağma ve talan devam edecektir. Tarihlerimizin, kimliklerimizin, doğamızın katledilmediği bir dünya yaratmak için tüm halkımızı birleşik bir mücadeleye çağırıyoruz.”

Basın açıklamasından sonra Yoldaşca Türküler grubundan Mustafa Ceylan’ın seslendirdiği  Munzur türküsünün ardından halaylarla etkinlik sonlandırıldı.

Yorum Yaz

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.